Příběhy

V minulých dvou letech jsme díky příspěvkům lidí z naší komunity vybudovali fond a zázemí pro pomoc lidem, kteří se dostanou v období tranzice do těžké situace. Problémy, kterým čelí, jsou různé – často tam hrají roli dlouhodobé rodinné problémy, předsudky, exekuce …

Naším cílem je pomoci klientům tak, aby nespadli do dluhové pasti, neocitli se na ulici nebo prostě aby jenom věděli, že na to nejsou sami, že se snažíme pomáhat jeden druhému, protože moc dobře víme, jaké to je.

V příbězích klientů a klientek Transhelpu jsme změnili jména a jejich příběhy zjednodušili, aby naše pomoc zůstala anonymní.

Představu o tom, jak pomáháme, si z toho můžete udělat a třeba uvážit, zda se nyní či v budoucnu zapojíte do pomoci naší komunitě. Můžete pomoci finančně, ale i jinými způsoby – třeba zprostředkováním práce, nabídkou brigády, starším nábytkem, možností na chvíli ubytovat někoho, kdo nemá kam jít, znalostmi (sociální poradenství, zkušenosti s úřady, finanční tipy a zkušenosti, …), kontakty (vyzkoušená rodinná terapie, zkušenosti s mediátory, zkušenosti s krizovým poradenstvím, apod.)…

Martin

Martin byl student střední školy. Potřeboval pomoci s příspěvkem na ubytování v Praze, protože do školy dojížděl. Jeho rodina ho vcelku podporovala, ale možnosti nebyly velké, protože se potýkali s exekucemi, nemocí a s tím spojenými problémy s hledáním a udržením práce. Martin má rodinu v kraji, který se netěší dobrým ekonomickým podmínkám. Do toho přišel covid a rázem mu odpadly brigády v pohostinství a v podstatě měl problém udržet se finančně na škole. Pomohli jsme mu se zajištěním bydlení a příspěvkem na bydlení. Později jsme mu pomohli sehnat pravidelnou brigádu, kde si vydělal, dostal najíst a vždy něco od cesty. Postupně se vylepšila i situace jeho rodiny a nyní se v klidu připravuje na maturitu.

Petr

Petr je také student střední školy v posledním ročníku. Jeho tranzice je složitá, protože se během okamžiku ocitl bez prostředků a rodinného zázemí, protože ho rodina kvůli tranzici vyhodila z domova. V podstatě by skončil na ulici. Petr je ovšem nesmírně houževnatý kluk, našel si bydlení s jiným kamarádem a snaží se pomocí brigád to nějak všechno ustát. Nemá to jednoduché, podnájem, co si sehnali je v zásadě holé bydlení bez zařízení. Pomohli jsme mu zafinancovat část nájmu, před Vánoci jsme mu přispěli i na jídlo a zprostředkovali zdarma základní nábytek (matrace na spaní a nějaké skříňky) včetně dovozu od našeho podporovatele. Petr se hlásí na vysokou školu, přispěli jsme mu ještě na přihlášky na školy. Statečně se protlouká, má spoustu brigád a vedle toho se musí učit. Držíme mu palce a bude-li potřebovat, zase pomůžeme.

Julie

Julie je v tranzici MTF. Její rodinné zázemí není po ekonomické stránce nejlepší, takže musí počítat každou korunu. Řadu věcí může zvládnout jednoduchým způsobem – jak říká kamarádka, stačí dobrá žiletka, kosmetika a na hlavu klobouk. Ale hlas je zásadní věc, se kterou jí musí pomoci profesionál. Všichni si dovedeme představit, co s člověkem udělá, když má hlas příliš jemný (FTM) nebo příliš hluboký (MTF), jak to zasáhne sebevědomí, když se bojíte promluvit. Julii pomáháme s financováním hlasové terapie.

Tereza

Pro Terezu bylo těžké dostat se z depresí a psychických problémů, finančně na tom přirozeně také nebyla dobře. Přesto si dokázala najít práci a postarala se o sebe. Z minulosti jí zůstal menší dluh vůči státu, který ji pořád srážel zejména psychicky. Taková věc může člověka nakonec dohnat do dluhové pasti a psychicky ho totálně zdeptat. Pomohli jsme Tereze s dluhem a naopak jí nabídli, aby nám pomohla, až se ekonomicky zotaví.

Robert

V Robertově případě je rodinné zázemí zatíženo dlohodobými problémy úpravděpodobně psychického rázu. Nezáviděníhodná pozice i bez náročného procesu tranzice. Robert nakonec zůstal bez podpory rodiny a jeho sourozenec, který ho podporoval, byl posléze vyhozen z domova také. Robert studuje střední školu, ještě má daleko k maturitě, jeho sourozenec je na tom lépe, ale ze dne na den se museli vyrovnat s hledáním bydlení, složení peněz na kauci, sháněním základního nábytku a vůbec přemýšlením, jak se uživí. To nemluvíme o tom, že by oba měli studovat. Snažíme se teď Robertovi pomoci příspěvkem na bydlení a opět budeme shánět i hmotnou pomoc (nábytek, matrace, jídlo).